Zoznam úloh na upratanie vášho domova – ľahké kroky k spokojnej a zdravej domácnosti

Domov je stredobodom nášho života. Je to stabilné a bezpečné útočisko pre celú rodinu. V čistom a upratanom domove sa cítime pohodlne a dokážeme si v ňom odpočinúť. Zostavili sme pre vás zoznam úloh na upratanie každej miestnosti, vďaka ktorému si ľahko vytvoríte voňavý, zdravý a komfortný priestor, v ktorom sa budú cítiť všetci príjemne.

S týmto praktickým návodom môžete do upratovania zapojiť aj ostatných členov domácnosti a premeniť nenávidené upratovanie na príjemnú rodinnú aktivitu.

A person cleaning the house with a vacuum cleaner and a dog laying beside

Zapojte do upratovania celú rodinu

Sú to práve spoločné okamihy – rodinná dovolenka alebo večera – ktoré držia každú rodinu pohromade. Ak si z upratovania domácnosti urobíte spoločnú aktivitu, nebude všetka práca len na vás. Harmonický domov bude spoločným dielom.

Rozdeľte jednotlivé úlohy členom domácnosti podľa ich schopností a záujmov, aby sa na čistom domove mohol podieľať každý.

Naše zoznamy úloh a tipy na upratovanie domácnosti vám pomôžu celý proces zorganizovať.

Naučte členov domácnosti upratovať tak, aby ich to bavilo

Aj bežné domáce upratovanie môže byť príležitosťou na učenie. Naučte deti to, čo sa im v živote zíde. Buďte kreatívni a vypestujte v nich pozitívnu skúsenosť, že upratovanie domácnosti môže byť zábava.

Dôležité je načasovanie. Kedy je pre vás ten najlepší čas pustiť sa do prania, vysávania, upratovania kúpeľne a ďalších domácich povinností? Je to skôr piatkový podvečer, predtým než si spoločne sadnete k televízii, alebo vám viac vyhovuje upratovanie v sobotu doobeda po raňajkách?

Pustite si k tomu hudbu. Rodinný playlist plný energickej hudby dokáže z upratovania urobiť zábavu. Ak vaši teenageri preferujú skôr ticho, vymeňte hudbu za audioknihu alebo zaujímavý podcast, ktorý vám bude robiť spoločnosť pri monotónnych povinnostiach.

Zapojte hravosť. Kto dokáže zozbierať všetko Lego za 5 minút? Kto najrýchlejšie roztriedi bielizeň? Alebo po domácnosti poschovávajte niekoľko malých odmien a z upratovania urobte hľadanie pokladu. Keď povinnosti premeníte na zábavu, členovia domácnosti sa radi pridajú. 

Realistický rozpis upratovania a budovania pozitívnych návykov

Základom čistého domova je upratovací harmonogram. Váš čas je vzácny. S naším rozpisom domácich povinností zvládnete upratovanie, aj keď máte rušný život.

7 každodenných činností, ktoré vám zjednodušia život

Naučte sa každý deň urobiť niekoľko malých činností, aby ste na konci týždňa nemuseli upratovaniu venovať toľko času. Týchto 7 zvykov zaberie len niekoľko minút, prinesú však veľkú zmenu.

  1. Dajte riad do umývačky riadu. Snažte sa nenechávať špinavý riad v kuchyni. Namiesto toho ho večer dajte do umývačky a ráno ho pri raňajkách vyberte. Tento jednoduchý zvyk vám pomôže udržiavať v kuchyni poriadok. Najnovšie chytré umývačky automaticky zvolia program, ktorý je pre danú náplň najvhodnejší. Spustenie programu môžete naplánovať na nočné hodiny, kedy bývajú ceny energie najnižšie.
  2. Použite kôš na bielizeň. Povzbuďte členov rodiny, aby špinavé oblečenie dávali priamo do koša na bielizeň a nenechávajte ju ležať na podlahe v izbe. Niektoré oblečenie možno nemusíte ani prať, stačí len prírodným odstraňovačom škvrny ručne vyčistiť. Ostatným veciam môže prospieť parný cyklus v práčke, ktorý čistí a osviežuje s nižšou spotrebou energie.
  3. Vyneste odpad. Odpadky z kuchyne vynášajte každý deň, zabránite tým zápachu a udržíte v kuchyni čerstvý vzduch.
  4. Utrite povrchy. Udržujte váš domov hygienicky čistý a po každom varení utrite kuchynskú linku. Skontrolujte, že v umývadle neostali zvyšky jedla.
  5. Utrite sprchové dvere. Používajte handričky z mikrovlákna, znížite tým usadzovanie vodného kameňa a škvŕn od mydla. Upratovanie kúpeľne na konci týždňa tak bude oveľa jednoduchšie. 
  6. Drobnosti na jednom mieste. Ako často hľadáte kľúče, peňaženku, slúchadlá alebo okuliare? Ukladajte tieto veci hneď po príchode domov do misky. Ak ich budete potrebovať, budete presne vedieť, kam siahnuť.
  7. Priebežné upratovanie odložených vecí. Upratovanie odložených vecí v hlavných obytných miestnostiach vám nezaberie viac ako pár minút denne. Vďaka tomu sa neporiadok nehromadí a na konci týždňa bude veľké upratovanie jednoduchšie.

Harmonogram týždenného upratovania

Vytvorte si harmonogram týždenného upratovania, ktorý bude najlepšie zapadať do života vašej rodiny. Pracovné dni sú väčšinou vyplnené povinnosťami či školou. Vyhraďte si pre vysávanie, utieranie prachu a upratovanie menej rušné dni.

Nezabudnite povinnosti rozdeliť medzi členov domácnosti. Takto by mohlo vyzerať upratovanie počas týždňa:

  • Vysávanie. Moderné chytré vysávače vám veľmi zjednodušia čistenie frekventovaných miest v domácnosti, tvrdých podláh a kobercov. Efektívne odstránia prach aj špinu zo všetkých typov povrchov.
  • Utieranie prachu. Pravidelne utierajte police, povrchy stolov aj elektroniku.
  • Spoločné priestory. Celá rodina sa bude cítiť príjemnejšie, ak budú spoločné priestory (napríklad kuchyňa alebo obývačka) uložené.
  • Upratovanie kúpeľne. Na toto asi nebude množstvo dobrovoľníkov, no tento priestor je rovnako dôležitý.
  • Výmena povlečenia. Raz týždenne (prípadne raz za dva týždne) vymeňte povlečenie a zaistite si tak zdravý spánok.
  • Kuchynské spotrebiče. Povrch spotrebičov pravidelne utierajte, aby sa na nich neusadzovala mastná špina a mohli tak bezchybne fungovať.
  • Spravte poriadok v chladničke a všetko staré jedlo recyklujte.
  • Vynesenie odpadkov. Vyneste odpadky zo všetkých košov a nádoby umyte. Separovaný odpad trieďte do samostatných nádob. Je to jednoduchý spôsob, ako sa starať o domov a planétu.
  • Pranie. Práčku zapínajte, až keď sa bubon naplní. Chytré práčky a sušičky vám umožnia odložiť štart na dobu, kedy je cena energie nižšia.

Mesačné upratovanie zahŕňa náročnejšie domáce práce

Každý mesiac venujte čas väčším úlohám – umývanie okien, okenných rámov a rámov obrazov, vytrieďte oblečenie v skrini, vysajte nábytok, utrite prach z osvetlenia a dôkladne vyčistite rúru či chladničku.

Pri starostlivosti o spotrebiče si prečítajte ich návod na použitie a využite samočistiace technológie. Zjednodušíte si tým prácu. 

Ako vám zoznam úloh pomôže zjednodušiť domáce upratovanie

Zoznamy úloh, ktoré sme pre vás spísali, sú jednoduché plány činností, ktoré vám zaistia čistú domácnosť. Pomôžu vám rozdeliť náročné upratovanie do menších celkov, čím si zefektívnite prácu.

Uistite sa, že každý kút vášho domova dostane starostlivosť, akú si zaslúži. Zoznam úloh je cesta, ako rýchlo a jednoducho zvládnuť nudné rutinné úlohy a získať viac času na chvíle strávené s rodinou a priateľmi. 

Váš zoznam úloh na upratanie kúpeľne

Začnite s miestnosťou, ktorá zaberie najviac času: s kúpeľňou.
K odstráneniu plesní z obkladov a škárovacích hmôt použite čistiaci prostriedok určený na kúpeľne.

  • Utrite vodovodné batérie, sprchovacie hlavice, aby ste zachovali ich lesk a odstránili zvyšky vody a mydla.
  • Nevyhýbajte sa dôkladnému čisteniu toalety. Čistič záchodovej misy dokáže zázraky.
  • Vysajte prach z podlahy v kúpeľni a umyte ju mopom. Vyhnite sa prípravkom so silnými chemikáliami a voľte radšej prírodné zloženie. Vedeli ste, že ocot tiež zaručí vynikajúce výsledky?
  • Povrchy, umývadlá a odtoky čistite správnym prípravkom, najmä ak máte v kúpeľni materiály, akými sú mramor alebo prírodný kameň. Nezabudnite utrieť zrkadlá a skrinky.

Váš zoznam úloh na upratanie spálne

Spálňa je vaše útočisko. Aby sa vám dobre spalo, je dôležité v nej udržiavať poriadok. Vďaka nášmu zoznamu bude vždy čistá.

  • Čisté povlečenie spraví obrovskú zmenu. Naučte sa meniť povlečenie aspoň raz za týždeň, aby ste zistili útulné a čisté prostredie.
  • Udržujte nočné stolíky bez neporiadku. Nechajte sa zlákať minimalistickým prístupom, upratovanie je vďaka nemu rýchlejšie a jednoduchšie.
  • Pod posteľou a nábytkom sa rád skrýva prach a ďalšie nečistoty. Pravidelne tieto miesta vysávajte, aby ste udržali alergény pod kontrolou.
  • Udržiavajte poriadok v skrini a upratujte čerstvo vyprané oblečenie vždy na svoje miesto.
  • Utrite zrkadlá a podľa potreby vymeňte filter v čističke vzduchu.

Váš zoznam úloh pre kuchyňu

V kuchyni sa odohráva rodinný život. Je to miesto na varenie a stretávanie sa. Udržujte ju preto hygienicky čistú.

  • Pravidelne utierajte pracovné dosky a varné plochy. Majte po ruke rozprašovač naplnený univerzálnym prostriedkom, ktorý účinne odstráni mastnotu a rozliate tekutiny.
  • Aby boli spotrebiče v dobrom stave, utrite ich. Pomôžu vám aj samočistiace funkcie, ktoré má množstvo moderných spotrebičov. Nezabudnite na odstraňovanie vodného kameňa z varnej kanvice, čistenie filtrov u odsávačov, doplnenie soli v umývačke riadu a vysypanie zbytkov kávy z kávovaru.
  • Často vyprázdňujte odpadkové koše, aby ste predošli nepríjemným pachom. Recyklujte plasty, sklo, kovy a papier. Prispejete tým k udržateľnejšiemu životnému štýlu.
  • Umyte umývadlo a vodovodnú batériu, aby ste odstránili baktérie a iné choroboplodné zárodky.
  • Každý týždeň umyte chladničku a odstráňte pokazené potraviny. Uvoľníte tým miesto pre čerstvé a zdravé jedlo. Ak je to možné, zvyšky jedla kreatívne využite.
  • Venujte čas pravidelnému upratovaniu podlahy v kuchyni a nezabúdajte na miesta, kde jedia alebo trávia čas domáce zvieratá. Zaistíte si tým zdravé a bezpečné prostredie. 

Obývačka, jedáleň a chodba – zoznam úloh na upratanie zdieľaných priestorov

Spoločné priestory vo vašej domácnosti, ako je jedáleň, obývačka alebo chodba, pravidelne upratujte. Ušetríte si tým čas počas veľkého upratovania.

  • Udržujte čistotu v priestore na odkladanie topánok, kabátov a ďalších vonkajších vecí, aby ste si vytvorili prehľadný a príjemný vstup do domu.
  • Utrite prach zo všetkých povrchov, vysajte podlahy, koberce a predložky.
  • Upracte z miestností predmety, ktoré do nich nepatria. Usporiadajte hračky a časopisy – použite jednoduché úložné riešenia, ako sú voľne stojace koše, do ktorých môžete nepoužívané predmety uložiť.
  • Vysajte pohovky a kreslá pomocou správnych nástavcov, aby ste sa dostali do štrbín a odstránili zvieracie chlpy.
  • Zaistite dobrú kvalitu vzduchu otvorením okien alebo použitím čističky vzduchu. Nezabudnite vymieňať filtre.
  • Utrite prach z kníh, dekorácií, políc a polejte rastliny.

Terapeutické účinky upratanej domácnosti

Je známe, že upratovanie domova je účinná forma terapie. Prispieva k tomu, aby ste sa cítili dobre a pomáha duševnému zdraviu. Táto činnosť vám dáva pocit kontroly a môže znížiť hladinu stresu či úzkostí.

Dokončenie úloh vo vás vyvolá pocit dobre odvedenej práce. Budete sa cítiť oveľa lepšie a radostnejšie.

Robte to inak – upracte si domov ekologicky

Naučte sa upratovať domov s ohľadom na prírodu a vytvorte pre svoju rodinu ešte zdravší priestor. Môžete začať s týmito jednoduchými krokmi:

  • Používajte biologicky odbúrateľné čistiace prostriedky, ktoré v miestnosti nezanechajú nepríjemný zápach. K ekologickému čisteniu používajte prostriedky, ktoré máte pravdepodobne doma (napríklad ocot, sódu bikarbónu či citrónovú šťavu).
  • Ak váš starý spotrebič doslúžil, zvážte investíciu do chytrého domáceho spotrebiča. Zmena bude obrovská. Ekologickú stopu výrazne znížite spotrebičmi s dobrým hodnotením energetickej úspornosti.
  • Objavte spôsoby, ako doma ušetriť energiu. Skontrolujte napríklad nastavenie teploty v chladničke a zoznámte sa s energeticky úspornými funkciami u jednotlivých domácich spotrebičov. 

Efektívne upratovanie domácnosti, do ktorého sa zapojí celá rodina, začína dobrým plánom. Ušetrite svoj čas, rozdeľte úlohy a vytvorte si čistý a zdravý domov spoločne. Nový prístup sa rýchlo naučíte a z čistého prostredia budete mať radosť všetci.