Ako sa prírodnou cestou zbaviť zápachu v chladničke

Už sa vám niekedy stalo, že ste otvorili chladničku a šíril sa z nej nevábny zápach? Nie ste sami. Zápach v chladničke nie je iba nepríjemný. Môže byť signálom, že nastal čas dôkladne vyčistiť váš spotrebič. Či už cítite nepríjemný zápach rýb alebo skysnutého mlieka, pomôžeme vám zbaviť sa ho.

A man opening a refrigerator

Najčastejšie dôvody, prečo to vo vašej chladničke nevonia

Zvyšky jedla, zabudnuté nádoby s jedlom z reštaurácie, potraviny po dátume spotreby, to všetko sa môže podieľať na zápachu vo vašej chladničke. Suroviny sa pomaly rozkladajú a uvoľňuje sa z nich nepríjemný pach.

Keď budete chladničku pravidelne čistiť, utierať rozliate potraviny a omrvinky, pripravíte baktérie a plesne o živnú pôdu. A sú to práve ony, ktoré môžu za zápachu vo vašej chladničke. Aj v zásuvke na zeleninu môžu ležať potraviny, ktoré pomaly hnijú.

Niekedy sa môže stať, že nepríjemný pach spôsobuje problém s chladničkou – napríklad poškodené tesnenie. Pravidelne kontrolujte dvere chladničky, či sa v tesnení neobjavili praskliny. V takom prípade tesnenie vymeňte alebo si rezervujte servis a na výmenu tesnenia zavolajte odborníka.

9 účinných spôsobov, ako sa zbaviť zápachu v chladničke

Chladničku by ste mali raz za týždeň vyčistiť. Medzitým vám v boji so zápachom pomôže niektorý z nasledujúcich pomocníkov. Keď budete vo svojej chladničke udržiavať čisté a zdravé prostredie, zabezpečíte tak bezpečné jedlo pre svoju rodinu.

1. Mletá káva – prirodzený zachytávač pachu

Mletá káva je známa svojou schopnosťou pohltiť a neutralizovať pachy. Je vynikajúcim riešením na odstránenie zápachu z chladničiek. Mletú kávu jednoducho nasypte na tanier a vložte ju na 24 hodín do chladničky, aby ste zápach účinne odstránili.

Kávovú usadeninu môžete potom znova použiť aj ako prírodné hnojivo pre rastliny v domácnosti. 

2. Technika použitých čajových vrecúšok

Použité čajové vrecúška môžu byť pri odstraňovaní zápachu z chladničky prekvapujúco účinné. Položte ich v malej miske do chladničky. Čajové lístky pohlcujú a neutralizujú pachy a zanechávajú v chladničke sviežu vôňu. Ak chcete predĺžiť účinok, po pár dňoch čajové vrecúška vymeňte a postup opakujte podľa potreby.

3. Jedlá sóda, všestranný prírodný čistiaci prostriedok a pohlcovač zápachu

Jedlú sódu môžete použiť aj na odolné škvrny alebo ako prírodný deodorant. Dajte otvorenú škatuľku so sódou do chladničky. Pachy bude účinne pohlcovať až tri mesiace.

4. Silné spojenie citrónu, sódy a soli

Z citrónu, jedlej sódy a soli si vytvoríte efektívneho pomocníka na odstránenie nežiaducich pachov, vďaka ktorému bude vaša chladnička príjemne voňať. Kombinácia je účinná aj v boji s odolným zápachom, napríklad po rybách:

  • Citrón nakrájajte na 2–3 cm hrubé plátky.
  • Plátky položte na plytký tanierik a nasypte na nich 2–3 lyžice jedlej sódy a soli.
  • Vložte do chladničky. Účinkuje až 6 dní.

Zmeny si všimnete už po pár hodinách. Namiesto citrónu môžete použiť aj pomaranč.

5. Absorpčné schopnosti ovsených vločiek

Možno vás to prekvapí, ale ovsené vločky nie sú vhodné len na raňajky. Budú sa výborne hodiť aj na odstraňovanie zápachu v chladničke.

Ovsené vločky sú prírodný čistiaci prostriedok. Pohlcujú pachy, olej a tekutiny. Na boj so zápachom stačí vložiť neuvarené vločky do otvorenej nádoby a nechať ju v chladničke. Ovos bude nežiadúce pachy postupne pohlcovať. 

6. Vôňa vanilkového extraktu

Pár kvapiek vanilkového extraktu urobí s vašou chladničkou hotový zázrak. Kvapnite pár kvapiek na vatový tampón, položte ho na malý tanierik a vložte dozadu do chladničky. Dočkáte sa tak ľahkej a príjemnej vône. 

7. Skroťte zápach octom

Ocot ako univerzálny domáci pomocník nezatočí len so škvrnami. Hodiť sa vám bude aj v boji so zápachom.

Namočte papierový obrúsok do octu a vložte ho na malom tanieriku do chladničky. Kyselina octová dokáže takmer zázračne pohltiť aj odolné pachy.

Aby ste udržali vašu chladničku sviežu, papierový obrúsok raz za pár dní vymeňte. 

8. Zbavte sa zápachu pomocou zemiakov

Aj zemiaky účinne pomáhajú so zápachom z chladničky. Vďaka svojej poréznej štruktúre fungujú ako pohlcovač pachov.

Zemiak ošúpte a nakrájajte na malé kúsky a vložte ich v mištičke do chladničky.

Aby vaša chladnička sviežo voňala, vymieňajte ich denne. 

9. Zápach zneutralizujte uhlím

Drevené uhlie je známe svojimi čistiacimi schopnosťami a môže pomôcť odstrániť aj zápach z chladničky. Vďaka svojim pórom dokáže drevené uhlie pohltiť širokú škálu pachov. Umiestnite dve šálky dreveného uhlia – takého, aké používate na grilovanie, do nezakrytej nádoby a dajte ju do zadnej časti chladničky. Nezabudnite o tom povedať rodine, hlavne deťom, aby si ho niekto nepomýlil s jedlom.

Vyskúšajte naše tipy a vaša chladnička si aj v období medzi údržbou dokáže poradiť s nežiadúcimi pachmi. Vytvoríte si tak udržateľným spôsobom zdravšie prostredie v kuchyni. 

5 odporúčaní, ako predchádzať zápachu v chladničke

Pravidelné upratovanie udrží interiér vašej chladničky aj uložené potraviny v dobrej kondícii. Odporúčame dodržiavať pár praktických rád a zápach v chladničke už nebudete musieť riešiť.

1. Dôkladne vyčistite chladničku

Keď riešite, ako sa zbaviť zápachu v chladničke, prvým krokom je vždy dôkladné upratovanie. Začnite tým, že z chladničky vyberiete všetko jedlo a skontrolujete jeho trvanlivosť. Produkty po záruke vyhoďte alebo skompostujte.

Využite túto príležitosť na to aby ste zistili čo v chladničke máte a čo je potrebné dokúpiť.

Odstráňte police a zásuvky a dôkladne ich umyte. Vnútro chladničky vrátane bočných strán vystriekajte vodou zmiešanou s octom. Police a zásuvky vložte nazad. V tejto chvíli si môžete priestor chladničky pohodlne usporiadať podľa vašich predstáv.

Keď zistíte, že potrebujete viac úložného priestoru, je tá správna chvíľa zaobstarať di ďalšie ďalšie doplnky, ktoré vám pomôžu zachovať kvalitu vašich potravín o niečo dlhšie.

2. Naučte sa pravidlo „prvé dnu, prvé von“

Na to, aby ste zabránili plytvaniu, staršie suroviny alebo také, ktoré sa rýchlo kazia, uložte dopredu. Tak ich budete mať na očiach a spotrebujete ich skôr, ako sa pokazia. Tento kroj je viac o zodpovednej spotrebe a organizácii.

Tu je niekoľko tipov, ako môžete v rodine znížiť plytvanie potravinami a nakupovať suroviny ekonomickejšie.

  • Keď do chladničky ukladáte zvyšky jedla alebo otvorené balenia, označte si ich dátumom. Bude potom oveľa jednoduchšie zistiť, ktoré jedlo už v chladničke leží dlhšie.
  • Naučte sa kontrolovať chladničku pravidelne. Vďaka tomu budete mať prehľad o tom, čo je potrebné spotrebovať, ale všimnete si aj prvé náznaky plesní na potravinách.
  • Chladničku upratujte každý týždeň v rámci vášho pravidelného upratovania.
  • Zvyšky jedla môžete skladovať v priehľadných boxoch. Tak ich budete mať na očiach a nezabudnete ich spotrebovať.

3. Správna vlhkosť predĺži životnosť surovín

Keď pochopíte, ako fungujú špeciálne sekcie vo vašej chladničke a naučíte sa ich používať, uložené potraviny vám vydržia čerstvé oveľa dlhšie.

Napríklad zásuvky cirsper sú navrhnuté tak, aby vytvorili ideálne prostredie na skladovanie ovocia a zeleniny. Regulujú hladinu vlhkosti a prebytočnú vlhkosť odvádzajú preč. Tým sa znižuje kondenzácia, čo zabráni predčasnému pokazeniu sa jedla.

Zapamätajte si, že priveľa vlhkosti spôsobuje pleseň. V prostredí, kde vlhkosť chýba, ovocie a zelenina vysychajú.

Priehradky vo dverách chladničky sú najvhodnejšie na uloženie dochucovadiel a zadná spodná časť chladničky je vhodná na mäso a mliečne výrobky. Pre optimálne skladovanie potravín sa vždy riaďte návodom na použitie. 

4. Správne uskladnenie udrží potraviny dlhšie čerstvé

Keď potraviny uskladníte vo vzduchotesných boxoch alebo dobre uzavretých obaloch, zabránite tým, aby aromatické potraviny ako syr alebo cibuľa ovplyvnili ostatné potraviny.

Správne tesnenie tiež pomáha udržiavať vlhkosť a chuť potravín a zlepšuje ich celkovú kvalitu a bezpečnosť.

Ideálne je použiť vákuové skladovacie boxy určené priamo na skladovanie potravín v chladničke. Sú vyrobené z materiálov vhodných na skladovanie potravín a výrazne vám pomôžu v boji so zápachom v chladničke. 

5. Nastavení správnej teploty

Zásadné je nastaviť v chladničke správnu teplotu. Pre zastavenie množenia baktérií by ste mali mať v chladničke 4 °C a menej. Niektoré suroviny ako mäso vyžadujú ešte nižšie teploty, okolo -2 °C, zatiaľ to niektoré druhy ovocia sú najspokojnejšie pri teplotách okolo 7 °C.

Nastavenie chladničky každý týždeň v rámci upratovania skontrolujte. Keď je v chladničke vyššia teplota, rastie riziko tvorby baktérií a plesní a s nimi spojeného nepríjemného zápachu. 

Najčastejšie otázky a odpovede

Čo spôsobuje nepríjemný zápach v chladničke?

Aby ste sa mohli zbaviť zápachu v chladničke, je najdôležitejšie v prvom rade pochopiť, ako vzniká.

Zápach v chladničke najčastejšie spôsobujú baktérie alebo plesne, často v dôsledku prítomnosti pokazených potravín alebo nadmernej vlhkosti. Plastové vnútorné priestory chladničky sú na pohlcovanie týchto pachov náchylné. 

Pravidelné upratovanie vrátane údržby vzduchových a vodných filtrov aspoň raz za šesť mesiacov je nevyhnutné, keď chcete mať chladničku bez nepríjemného zápachu.

Okrem toho mnohí z nás musia pri čistení chladničky pamätať na kontrolu misky na odkvapkávanie. Miska sa nachádza pod chladničkou a zachytáva vlhkosť z kondenzácie, ktorá môže spôsobovať plesne a nepríjemný zápach.

Ako sa môžem rýchlo zbaviť zápachu?

Keď rybu v chladničke neskladujete správne, môže veľmi zapáchať. Mala by byť v utesnenom balení, ideálne vo vákuovo uzatvárateľnom vrecúšku a uložená v tej najchladnejšej časti chladničky. Keď ju do dvoch dní neplánujete zjesť, uložte ju do mrazničky.

Aby ste sa rybieho zápachu zbavili, vyberte z chladničky všetky potraviny a vytiahnite všetky police. Vnútro chladničky umyte roztokom vody a octu v pomere 1 : 1. Potraviny vráťte nazad a na týždeň dajte do chladničky misku so zmesou citrónu, jedlej sódy a soli. Po týždni by mal byť zápach preč.

Prirodzené antibakteriálne vlastnosti a vôňa citrónu skvele zneutralizujú aj tie najodolnejšie pachy a zanechajú sviežu vôňu. 

Ako sa môžem zbaviť zápachu v mrazničke?

Najprv odpojte mrazničku od elektriny, vyberte z nej všetky potraviny a vložte ich do vedra s ľadom, aby ste predišli ich rozmrazeniu. Potom zmiešajte teplú vodu s jedlou sódou alebo octom, namočte do nej čistú utierku a utrite ňou vnútro mrazničky. Tým odstránite prípadné nepríjemné pachy.

Pre sviežu vôňu pridajte do mrazničky kôru z citrusov ako pomaranč, mandarínka alebo citrón.

Môžem sa pomocou limetky zbaviť zápachu v chladničke?

Určite! Keď sa chcete zbaviť zápachu v chladničke, vytlačte šťavu z limetky na handričku alebo utierku a utrite celé vnútro vrátane poličiek. Prípadne môžete dať niekoľko plátkov citrusu do misky a nechať ich v chladničke. Zvyčajne trvá niekoľko hodín, kým zaznamenáte výrazné zníženie zápachu.

Ako často mám čistiť chladničku, aby nezapáchala?

Chladničku čistite aspoň raz za tri mesiace. Keď si všimnete rozliate tekutiny, omrvinky alebo akékoľvek náznaky pokazených potravín, je najlepšie tieto miesta vyčistiť okamžite.

Pravidelná údržba, napríklad utieranie políc a zásuviek či kontrola dátumu spotreby na potravinách by sa mala robiť každý týždeň. Pamätajte, že čistá chladnička lepšie vonia a zabezpečuje zdravšie prostredie na skladovanie potravín. 

Môžem z chladničky odstrániť zápach skysnutého mlieka?

Áno, zápachu skysnutého mlieka v chladničke sa môžete zbaviť. 
Najprv mlieko po záruke a ďalšie pokazené potraviny z chladničky vyhoďte. Policu, kde skladujete mlieko vyčistite zmesou vody a octu v pomere 1 :1 alebo jedlej sódy zmiešanej s vodou. 
Po vyčistení dajte do chladničky nádobu s dreveným uhlím, kávovú usadeninu alebo zmes jedlej sódy a citrónovej kôry, ktorá pretrvávajúci zápach pohltí. 
 
Tieto prírodné deodoranty účinne neutralizujú a odstraňujú zápach skysnutého mlieka.