Pranie jemného oblečenia – ako sa správne starať o hodváb a ľan
Pokiaľ si chcete uchovať oblečenie z hodvábu, ľanu alebo iných citlivých materiálov v dobrej kondícii čo najdlhšie, je dôležitý správny spôsob prania. Či už je to vaša obľúbená hodvábna blúzka alebo ľanové nohavice na voľný čas, máme pre vás niekoľko tipov, ako sa starať o jemné materiály. Môžete sa tak spoľahnúť, že vaše oblečenie dostane starostlivosť, ktorú si zaslúži.
Starostlivosť o bielizeň v jemnom pracom cykle
Program pre jemnú bielizeň je šampión v modernom svete starostlivosti o oblečenie. Zaistí, že vaša bielizeň bude po vytiahnutí z práčky vyzerať skvelo. Tu je zoznam dôvodov, prečo je jemný prací program výbornou voľbou nielen pre vaše oblečenie, ale aj planétu:
- Jemný prací cyklus bol navrhnutý špeciálne pre potreby najcitlivejších materiálov, akými sú hodváb, ľan či vlna.
- Tento cyklus používa studenšiu vodu a jemné pohyby bubna, aby bolo oblečenie vyprané efektívne a bez zbytočného poškodenia vlákien.
- Odstreďovanie je rýchle, efektívne a materiál nie je vystavený nadmernej záťaži.
- Program pre jemnú bielizeň je tiež ideálny pre domácnosti, ktoré chcú optimalizovať spotrebu energie a perú len ľahko znečistené oblečenie.
- Tento program sa šetrne stará o materiál a nižšia teplota vody šetrí spotrebu elektriny.
Výhody používania jemného pracieho cyklu
Starostlivosť o oblečenie by vás nemala príliš zaťažovať. Jemný prací cyklus bol navrhnutý tak, aby uľahčoval pranie a zároveň poskytoval potrebnú starostlivosť. Prečítajte si, prečo je tou najvhodnejšou voľnou pre vaše oblečenie:
- Je šetrný. O bielizeň sa stará s maximálnou jemnosťou, aby nebola porušená štruktúra látky, farba či tvar. Hodvábne blúzky či šaty s čipkou budú vyzerať ako v deň, keď ste si ich kúpili.
- Šetrí váš čas. Súčasný životný štýl je veľmi hektický. Prať jemnú bielizeň ručne už nikto nemá čas a popravde – ani chuť. Prečo by sme mali tráviť hodiny ručným namáčaním, praním a žmýkaním, keď vďaka moderným technológiám odvedie úplne rovnakú prácu jemný prací program?
- Je úsporný. Jemný prací cyklus je energeticky úsporný, spotrebuje menej vody a elektriny ako bežné pracie cykly.
Ako sa starať o jemnú bielizeň? Najskôr si prečítajte štítok na oblečení
Správna starostlivosť o oblečenie začína u jednoduchého, ale zásadného kroku: prečítaním štítku na oblečení. Štítok vás navedie, ako daný odev najlepšie prať, sušiť a žehliť, aby vydržal čo najdlhšie v dobrom stave.
Možno ste si na niektorom zo svojich citlivých alebo vlnených kúskov všimli pokyn „ručné pranie“ alebo „chemické čistenie“. Aj keď sú tieto informácie dôležité, nemusia nutne znamenať, že nemôžete použiť práčku.
Ide len o upozornenie, že tento kúsok oblečenia vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Vďaka moderným technológiám, ktorými je vaša práčka vybavená, sa môžete u citlivých materiálov, ako je hodváb alebo vlna, vyhnúť ručnému praniu.
V najnovších práčkach môžete voliť programy podľa typu praného materiálu. V praxi to znamená, že vlnu by ste mali prať len v programe Vlna, zatiaľ čo hodváb bude spokojný v jemnom pracom cykle.
Tieto špecializované programy, nižšie teploty a prispôsobivé sušenie vám umožní prať v práčke aj to najjemnejšie oblečenie. Každému kúsku oblečenia venujte správnu starostlivosť, ktorá zachová jeho tvar, farbu a nepoškodí materiál.
Ako prať hodváb, aby zostal mäkký a lesklý
Pranie hodvábu je možno jednoduchšie, ako ste si mysleli. Najmä v najnovších práčkach. Stačí, ak sa budete držať týchto odporúčaní:
- Skontrolujte štítok. Než začnete, prečítajte si štítok na oblečení. Pokiaľ má oblečenie v zložení hodváb, je dôležité ho prať v programe určenom pre hodváb alebo jemnú bielizeň.
- Roztrieďte si oblečenie. Rozdeľte na dve kôpky tmavé a svetlé oblečenie a perte ho oddelene. U vzorovaných kúskov s množstvom farieb sa rozhodnite, či prevažujú skôr svetlé alebo tmavé farby.
- Venujte sa zaschnutým škvrnám. Pokiaľ má niektoré oblečenie zaschnuté škvrny napríklad od atramentu, oleja alebo rajčinovej omáčky, mali by ste sa ich pokúsiť pred praním vyčistiť. Pri odstraňovaní škvŕn vám efektívne pomôžu prírodní pomocníci, ktorých máte doma.
- Zvoľte správny program. Na práčke nastavte program pre jemnú bielizeň alebo hodváb. Tieto programy napodobňujú ručné pranie, používajú nižšiu teplotu vody a veľmi šetrné pohyby bubna.
- Vyberte vhodný prostriedok, ktorý chráni prírodné vlákna. Používajte šetrný prostriedok určený na starostlivosť o hodváb.
- Používajte vrecká na pranie. Pre ešte väčšiu ochranu vložte hodvábne oblečenie do sieťovaného vrecka, ktoré zabraní namáhaniu látky.
- Voľte nízke otáčky. Vždy nastavte nízke otáčky, aby ste predišli zbytočnému zaťaženiu látky.
- Sušte na vzduchu, ale správne. Hodvábne oblečenie sušte mimo dosahu slnka, aby ste zabránili vyblednutiu farieb. Hodváb je veľmi ľahký, takže je ideálne ho sušiť na vešiaku, vďaka čomu sa vyhladia záhyby na látke.
Ako prať ľan, aby vyzeral stále dobre
Ľan je považovaný za elegantný materiál, ktorý dlho vydrží. Často však vyvoláva obavy, či nie je náchylný na zbehnutie. Odpoveď do značnej miery závisí od toho, ako sa oň staráte. Dôležitý je správny spôsob prania.
- Ručné pranie ľanu. Naplňte umývadlo vlažnou vodou a pridajte jemný prací prostriedok vhodný na ručné pranie. Ponorte bielizeň a nechajte ju namočenú až pol hodinu. Dôkladne, ale jemne vyperte. Nežmýkajte ani nekrúťte. Pritlačte bielizeň ku stenám umývadla, aby ste odstránili prebytočnú vodu.
- Pranie ľanu v práčke. Použite vhodný prací prostriedok. Vždy dodržujte dávkovanie, aby po vypratí na bielizni neostali zvyšky. Zvoľte šetrný prací program, ktorý je vhodný na ľanové tkaniny. Po jeho skončení bielizeň ihneď vyberte, aby ste zabránili pokrčeniu.
- Sušenie ľanu. Väčšinu ľanovej bielizne môžete sušiť v modernej sušičke pri nízkej teplote. Citlivé kúsky však radšej sušte na vzduchu.
- Ľanovú bielizeň žehlite mierne vlhkú. Vyberte bielizeň zo sušičky mierne vlhkú, aby ste si uľahčili žehlenie.
Ľan bude postupne po každom praní mäknúť. Pokiaľ budete mať po praní a sušení na vzduchu pocit, že je bielizeň tuhá, nemajte obavy. Rýchle naparenie alebo krátky program v sušičke ju zase zmäkčí.
Tipy na pranie vlny v práčke
Pranie vlny v práčke vyžaduje jemný prístup, aby si vlnené oblečenie zachovalo svoju mäkkosť a tvar. Najlepší postup je tento:
- Zvoľte si vhodný prací prostriedok. Vždy si vyberajte prostriedok na pranie vlny, ktorý je jemný a chráni citlivé vlákna.
- Oblečenie perte obrátené naruby. Zabránite tým žmolkovaniu a pomôžete ochrániť kvalitu vlny.
- Používajte vrecko na pranie, ktoré zabezpečí ešte väčšiu ochranu počas prania.
- Vyberte si program, ktorý je vhodný na pranie vlny. Takýto program používa nízku teplotu vody a pomalé pohyby bubna, aby imitoval ručné pranie. Ponúkajú ho najmä moderné práčky.
- Najdôležitejšia je teplota vody. Nízka teplota vody zabraňuje zbehnutiu.
- Nastavte nízke otáčky odstreďovania, aby ste oblečenie nepoškodili.
- Pri sušení položte vlnu na rovný povrch a rukou ju vytvarujte do správneho tvaru. Mokré vlnené oblečenie nevešajte na vešiak, pretože by stratilo svoj tvar.
Citlivé kúsky oblečenia sa často odporúča prať výhradne ručne. Moderné práčky sú však vybavené technológiami, ktoré umožňujú bezpečne prať aj hodvábne, ľanové a vlnené kúsky. Môžete si byť istí, že vaše oblečenie z jemných materiálov bude vyzerať dlho ako nové.
Vrecká na pranie – extra ochrana jemného oblečenia
Vrecká na pranie chránia ľanové, hodvábne a vlnené oblečenie počas prania v práčke. Tieto vrecká zabraňujú vyťahaniu vlákien, zamotaniu oblečenia a nadmernému namáhaniu materiálu počas pracieho cyklu. Oblečenie jednoducho vložte do vrecka a následne do bubna práčky. Týmto jednoduchým krokom predĺžite životnosť svojho oblečenia.
Usporiadajte si šatník – vytvorte si špeciálny priestor pre jemnú bielizeň
Uprataný šatník vám pomáha udržať oblečenie v dobrom stave. Oceníte to však aj počas rušných rán, kedy sa potrebujete rýchlo pripraviť. Už viete, ako sa správne starať o ľan či hodváb. Ďalším krokom je ho správne uložiť do skrine. Citlivým materiálom je lepšie, keď majú svoje vyhradené miesto.
Toto miesto by malo byť suché, chladnejšie a mimo dosahu slnka, ktoré spôsobuje vyblednutie farieb a poškodzuje vlákna. Hodvábne oblečenie ocení polstrované vešiaky, ktoré pomôžu udržať jeho tvar. Zorganizujte si šatník a vytvorte dokonalé prostredie pre citlivé kúsky oblečenia.
Odpovede na najčastejšie otázky
Pomôžeme vám zodpovedať najčastejšie otázky ohľadom starostlivosti o citlivé materiály. Aby vám oblečenie z hodvábu, ľanu či iných jemných tkanín vydržalo rovnako luxusné, ako v deň, kedy ste si ho obliekli prvý raz.
Ako mám po vypratí usušiť ľanové oblečenie?
Najlepším spôsobom sušenia ľanového oblečenia je sušenie na vzduchu. Prestrite ho na ploche alebo zaveste na sušiak. Zabránite tým rozťahovaniu látky a zachováte tak prirodzený tvar. Vyvarujte sa žmýkaniu, ktoré môže poškodiť vlákna.
Môžem pri praní bielizne použiť aviváž?
Všeobecne sa použitie aviváže neodporúča. Bielizeň pri praní prirodzene zmäkne. Aviváž môže vlákna obaliť, čím zníži savosť a priedušnosť materiálu.
Môžem oblečenie vyprať bez toho, aby sa materiál zbehol?
Aby sa ľanové oblečenie nezbehlo, používajte vždy studenú vodu a program pre jemnú bielizeň. Ľan je prírodný materiál, čo znamená, že sa vám pri vysokých teplotách môže zbehnúť. Ak sa však vysokým teplotám pri praní a sušení vyhnete, zachováte pôvodnú veľkosť a tvar ľanových kúskov.
Ako mám najlepšie vyprať hodvábne obliečky na vankúše?
Hodvábne obliečky na vankúše perte najlepšie ručne alebo využite jemný prací cyklus. Používajte studenú vodu a jemný prací prostriedok, ktorý je určený na hodváb. Takéto obliečky by sa mali prať oddelene od ostatnej bielizne, aby nedošlo k poškodeniu vlákien. Po vypratí sušte vystreté na ploche.
Je možné prať hodvábne oblečenie v práčke?
Hodvábne kúsky môžete prať v práčke programom určeným pre hodváb alebo jemnú bielizeň. Používajte vždy studenú vodu a jemný prací prostriedok. Pre ešte väčšiu ochranu vložte bielizeň do vrecka na pranie. Ak má oblečenie ozdoby, je bezpečnejšie ho vyprať ručne.
Môžem sušiť jemnú bielizeň v sušičke?
Citlivé materiály v sušičke nesušte, pretože ich môže poškodiť vysoká teplota a pohyb bubna. Položte ich radšej na čistý uterák a vysušte ich na vzduchu. Niektoré kúsky je možné povesiť. Ak máte málo času a k dispozícii sušičku, vložte oblečenie do vrecka na bielizeň a použite najnižší stupeň teploty.
Aký je najlepší spôsob prania ľanových materiálov, aby si zachovali kvalitu a štruktúru?
Ľanové oblečenie perte v šetrnom cykle. Použite len studenú alebo vlažnú vodu, aby ste zachovali kvalitu a štruktúru materiálu. Nepoužívajte bielidlá či agresívne pracie prostriedky. Bielizeň perte oddelene, aby ste zabránili zamotaniu a nepreťažovali práčku.
Sú na pranie ľanu doporučené nejaké špeciálne pracie prostriedky?
Pri praní ľanu používajte jemné pracie prostriedky bez bielidiel. Môžete použiť prostriedky, ktoré sú určené priamo na ľan. Vyhnite sa aviváži, pretože môže znížiť savosť a poškodiť prirodzenú mäkkosť ľanu.
Môžem bezpečne prať ľanové obliečky v práčke?
Áno, ľanové obliečky môžete prať v práčke. Zvoľte šetrný cyklus so studenou alebo vlažnou vodou a použite jemný prací prostriedok. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov perte ľanové obliečky oddelene od ostatných kúskov bielizne. Pri praní a sušení sa vyhnite vysokým teplotám.
Je lepšie prať ľanové košele v práčke alebo ručne?
Ľanovú košeľu je možné šetrne oprať v práčke. Použite studenšiu vodu a jemný program alebo program určený na ľan. Môžete ju však vyprať aj ručne. Takéto pranie sa odporúča pri ľanových košeliach s ozdobnými detailmi.
Ak chcete nájsť najlepšiu práčku v starostlivosti o hodváb či ďalšie jemné tkaniny, použite nášho sprievodcu nákupom. Vyberte si ten pravý spotrebič pre svoju domácnosť.